„CéTé“, v angličtině Computed Tomography, do češtiny správně přeloženo jako výpočetní tomografie (veřejností nesprávně, avšak často označovaná jako „počítačová tomografie“), je radiologická vyšetřovací metoda, která slouží k neinvazivnímu vyšetření tkání a vnitřních orgánů zvířat a člověka pomocí rentgenových paprsků. Vyšetření má vysokou rozlišovací schopnost, a na rozdíl od klasického RTG umožňuje zobrazení ve 3D projekci. Díky tomuto vyšetření jsme schopni diagnostikovat nespočet různých onemocnění, stejně jako zjistit závažnost úrazů.
Z hlediska technických parametrů je SOMATOM go.Up firmy Siemens Healthineers jeden z nejmodernějších CT přístrojů v České Republice ve své třídě a instalovaný výhradně pro zvířecí pacienty . Jeho největší předností je výkon – disponuje rozlišením 32 x 0,6, což v praxi znamená, že výsledné vyšetření je v porovnání s ostatními přístroji několikrát detailnější. Zároveň díky tomuto výkonu trvá celé vyšetřování kratší dobu. Princip CARE Dose4D je jeden ze systémů kontroly expozice: přístroj si nejprve oskenuje pacienta do tzv. topogramu/zaměřovací obrázek/, a následně automaticky upraví intenzitu rentgenového záření přímo podle pacientovy velikosti a anatomické části, kterou zrovna vyšetřuje, čímž významně snižuje množství použitého rentgenového záření na minimum.
V některých případech je nutnost doplnit nativní – tedy základní – vyšetření dalším skenem s kontrastní látkou. Ta se podává intravenózně (do žíly) v dávce přepočítané přímo na váhu pacienta. Kontrastní látka putuje krevním řečištěm do tkání, a různým způsobem se kumuluje v tkáni s patologickou aktivitou, jako je např. zánět nebo nádor; a díky tomu jsme schopni ještě blíže specifikovat onemocnění. Četnost nežádoucích reakcí na kontrastní látku je minimální, a veliký přínos tohoto vyšetření mnoho násobně převyšuje pravděpodobnost rizik s tím spojených.
Aby se během vyšetření omezil vznik pohybových neostrostí, je nutnost uvést pacienta do krátkodobé anestezie. Používáme šetrná a jednoduše říditelná anestetika.
Na jedno projetí přístrojem nasbírá informace ze všech orgánů a tkání a následné přednastavené počítačové algoritmy nám umožňují detailně zobrazit kteroukoli část těla,nebo orgůmů,aniž by musel být pacient znovu ozařován .
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()